PLASTILIIN KOJU JA KOOLI.

PLASTILIIN KOJU JA KOOLI.

Loov isiksus proovib uusi asju. Lapsena me veel ei tea, milline materjal on kellegi jaoks just see, mis vallandab soovi seda uuesti ja uuesti teha. Voolimine on üks võimalikest kaunite kunstide väljendusvormidest, lapse esimene kokkupuude sellega on läbi aegade olnud plastiliini vormimine.

Plastiliin on imeline vahend lapse loovuse julgustamiseks ja nende käelise osavuse arendamiseks. Voolimisel kasutab laps mõlemat kätt, liigutades kõiki sõrmi – nii arenevad käe väikesed lihased, silmamõõt ja täpsus. Materjali tunnetamine on oluline hilisemal kirjutama õppimisel, sest siis on lapsel juba kogemus, mis aitab paraja survega pliiatsile vajutada.
Plastiliinist voolimine võimaldab lapsel omandada väga palju erinevaid töövõtteid: veeretamine, rullimine, vajutamine, venitamine, ühendamine, karestamine (näiteks hambatikuga), viimistlemine, pigistamine, kaunistamine.
Plastiliini on lihtsam voolida kui savi. Plastiliinid on pehmed, plastilised, ei kriimusta. Neid on lihtne modelleerida ja kasutada. Enne kasutamist on soovitatav mudida plastiliini käte vahe, et see muutuks veelgi pehmemaks.

Plastiliinide värvivalik on mitmekesine erksatest värvitoonidest pastelsete toonideni. Erinevaid värve on võimalik segada ja luua uusi värvitoone. Mis tähendab, et loomingule ja kunstiteostele pole piiranguid. Mõnede plastiliinide puhul on soovitatav enne voolimist käed märjaks teha ning pärast voolimist pesta käed sooja vee ja seebiga. Lapsevanemad kindlasti rõõmustavad, et plastiliinid ei kleepu väikeste sõrmekeste külge ega määri käsi ja riideid.

Platiliine on võimalik osta erinevates kogustes, alguses väiksemad pakid mõnusaid värvitoone, kuid suuremale seltskonnale ja suurema loomelennuga väikesele kunstnikule suuremad pakid värvilist plastiliini. Noorte kunstnike parimaid teoseid, mis valmistatud õhu käes kivistuvast plastiliinist, on tore alles hoida. Vahvaid skulptuure võib veel üle värvida näiteks sprei värvidega andes veelgi põnevama tulemuse või lisada jumet akvarellvärvidega.
Jovi plastiliinid ei kuiva ning on mõeldud mitmekordseks kasutamiseks. On plastiliine, mis ei vaja soojust ja mida saab edukalt kasutada ka madalal temperatuuril.

Kaasaegsed plastiliinid ei sisalda toksilisi aineid. Mitmete tootjate plastiliinide koostises on taimsed värvained, näiteks Hispaanias toodetud Jovi plastiliinid, mis on valmistatud taimeõlidest, mis muudab selle täiesti mittetoksiliseks ning mis peamine – meie lastele ohutuks. Jovi plastiliinid ei sisalda ka ühtegi peamist allergeeni. Pelikani kaubamärgi plastiliinide valmistamisel on kasutatud aga mesilasvaha.

Suurematele lastele on head abimehed plastiliini voolimisnoad. Hea mõte on voolimistöö teostamise ajaks panna lauale korralik voolimisalus.

Plastiliin on sirguvate laste, meie noorte kunstnike esimene voolimismaterjal. Paljud kogevad plastiliiniga voolimist kooliajal. Sama tore ja ehk toredamgi on kodune voolimistegevus, siis ei piira last nii palju muud tegevused ega ka aeg. Lapse nutikas peakene suudab välja mõelda ja tema käekesed luua järjest põnevamaid plastiliinist taieseid. No ja miks mitte teha kodune voolimisring – kaasake pereliikmeid või kutsuge parimad sõbrad kasvõi kord nädalas kokku.

Voolimine on tegevus, mis haarab kaasa, sest selle tulemusena valmib midagi ja laps kogeb eduelamust. Voolimine sobib juba varasest east. Laps alustab voolimist mänguna, ta vajutab-muljub, liidab tükke omavahel kokku. Veidi hiljem on kõige lihtsam lasta lapsel veeretada pallikesi-kuulikesi, need omavahel ühendada, et tekiksid loomad. Ja nii edasi, mis aga pähe tuleb.

Voolida saab erinevatel viisidel.
Kõige loomingulisem ja ägedam on lasta lapsel fantaasial lennata – tulemus võib olla teinekord ulmeline, aga seda põnevam. Või lasta mingi eseme järgi voolida, on see siis täpiline kohvitass, hernekaun, lilleõis, porgand või pärlikee. Selline jäljendamine arendab lapses vaatlemisvõimet, suuruste tajumist, proportsioone. Tore on meisterdada läbi erinevate teemade, näiteks läbi aastaaegade. Vahva on voolida sügisel kõik tuntud ja tundmatud seened, paigutada seened samblapadja sisse ning esitleda. Või voolida siili kodutee – mis kõik võivad tema okkalisse turja kinni jääda: õunad, lehekesed, seened…. Kevadel voolida linnukesed puuoksale, suvised lilleväljad ja marjavälud, talvised lumememmed, kelgurajad ja suusasõidud; halloweeni õhtusse sobib ideaalselt must kass, ämblik, kõrvitsad – kõik sobib ja on õige. Aga miks mitte lasta lastel voolida prototüüpe: millised on nende unistuste mänguväljakud, pingid või siis milline skulptuur sobiks nende arvates koduaia lillepeenrasse. Suured asjad on ikka alguse saanud väikestest unistustest.

Plastiliinist saab laps voolida oma isikliku vahvate loomakeste kollektsiooni, nii suure kui hing ihaldab.
Plastiliinist saab reljeefseid maale teha, nendel sobib kasutada ka omavahel segunenud plastiliine.
Plastiliinist pilte on tore kombineerida erinevate materjalidega. Nii sobib see taustaks looduslikust materjalist (kivikesed, pisikesed käbikesed, seemned jne) piltidele. Aga ka erikujuliste makaronide töödele. Plastiliini kiht peaks olema parajalt paks, et sinna sisse saaks kivikesi või muid kaunistusmaterjale vajutada.
Plastiliinist taiestest saab korraldada imelisi koduseid näituseid, kasvõi iga nädal. Kunstiline elamus on igal juhul tagatud.
Plastiliin võimaldab lisaks loominguliste võimete fantaasiarikkale teostamisele valmistada ka imetoredaid mälestusesemeid ja kingitusi sugulastele ja sõpradele.


Sa lisasid just toote ostukorvi:

Liitu uudiskirjaga ja saa 4% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 4% allahindlust oma esimeselt ostult!